Plastering is a way to make surfaces better. It helps them stick well and stay that way even when the weather changes. It's important that it's not too expensive, that it's strong and lasts a long time. Plaster can be put on in any weather and it stops water from getting in. It's easy to work with, and it's good for buildings. In this blog post we will see what is plastering?, plastering techniques and plastering calculation in square feet calculator.

# Plastering Calculation in Square Feet: Quantity of Materials For 100 Sq Ft

The plastering calculation in square feet can be helpful to know the quantity of materials. As plastering involves using a plaster mixture (lime or cement concrete, sand, and water) to cover uneven surfaces during construction. This process safeguards masonry from weather, particularly rain, ensuring stability and cohesion among bricks or stones while safeguarding joints.

## Plastering Calculation in Square Feet

The plastering calculation involves the quantity of sand and cement in mortar. Thickness of plastering ranges from 10 mm to 20 mm.

### Surface Type Vs Mortar Thickness

- Plain side of brick masonry work - 10 mm to 12 mm thick cement mortar plastering.
- Rough side of brick masonry work (4 inch or 9 inch) - 15 mm thick cement mortar plastering.
- Dado (Lower part of a wall, below the dado rail and above the skirting board) - 18 mm thick cement mortar plastering.

**Note:**20 mm thick cement mortar plastering is used for some special design requirements or for the more irregular surfaces. In this the surface is plastering is done in two layers.

### Ratio of Mortar Vs Surface Type

1:4 Mortar Ratio - Ceiling Surface1:5 Mortar Ratio - Wall Surface

1:6 Mortar Ratio - Wall Surface

**Note:**Use clean sand and clean water for durable plastering, also you can add waterproofing additives based on your requirements.

### Waste Factor and Shrinkage Factor (Dry Volume to Wet Volume)

In the masonry work or plastering work we consider extra 20% wastage and extra 35% as shrinkage factor (dry volume to wet volume). Otherwise we directly add 54% extra (i.e. 1.54).

## 1:4 Mortar Ratio Plastering Calculation in Square Feet

We know that 1:4 mortar ratio means 1 part of cement and 4 parts of sand. In this calculation, we are considering 100 Sqf plastering area.

#### 1. Requirements For 10 mm Mortar Layer

- Area of plastering = 100 Sqf
- Mortar Ratio = 1:4
- Thickness of mortar layer = 10 mm
- Wastage factor and shrinkage factor = 1.54

**Wet Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Volume of Plastering Area

= Area of Plastering × Thickness of Mortar Layer

= 100 Sqf × 10 mm

= 9.3 m² × 0.010 m

= 0.093 m³

**Dry Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Dry volume of plastering material

= Volume of Plastering × Factor of Wastage and Shrinkage

= 0.093 m³ × 1.54

= 0.143 m³

**Quantity of Cement Calculation**

Quantity of Cement

= Volume of Cement × Density of Cement × (Proportion of Cement / Total Sum of Proportion)

= (0.143 m³) × (1440 kg/m³) × (1/5)

= 41 kg

**Quantity of Sand Calculation**

Quantity of Sand

= Volume of Sand × (Proportion of Sand / Total Sum of Proportion)

= 0.143 m³ × (4/5)

= 0.114 m³

= 4 cft

#### 2. Requirements For 12 mm Mortar Layer

- Area of plastering = 100 Sqf
- Mortar Ratio = 1:4
- Thickness of mortar layer = 12 mm
- Wastage factor and shrinkage factor = 1.54

Wet Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area

Volume of Plastering Area

= Area of Plastering × Thickness of Mortar Layer

= 100 Sqf × 12 mm

= 9.3 m² × 0.012 m

= 0.112 m³

Dry Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area

Dry volume of plastering material

= Volume of Plastering × Factor of Wastage and Shrinkage

= 0.112 m³ × 1.54

= 0.172 m³

Quantity of Cement Calculation

Quantity of Cement

= Volume of Cement × Density of Cement × (Proportion of Cement / Total Sum of Proportion)

= (0.172 m³) × (1440 kg/m³) × (1/5)

= 50 kg or 1 Bag of Cement

Quantity of Sand Calculation

Quantity of Sand

= Volume of Sand × (Proportion of Sand / Total Sum of Proportion)

= 0.172 m³ × (4/5)

= 0.138 m³

= 5 cft

#### 3. Requirements For 15 mm Mortar Layer

- Area of plastering = 100 Sqf
- Mortar Ratio = 1:4
- Thickness of mortar layer = 15 mm
- Wastage factor and shrinkage factor = 1.54

**Wet Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Volume of Plastering Area

= Area of Plastering × Thickness of Mortar Layer

= 100 Sqf × 15 mm

= 9.3 m² × 0.015 m

= 0.140 m³

**Dry Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Dry volume of plastering material

= Volume of Plastering × Factor of Wastage and Shrinkage

= 0.140 m³ × 1.54

= 0.216 m³

**Quantity of Cement Calculation**

Quantity of Cement

= Volume of Cement × Density of Cement × (Proportion of Cement / Total Sum of Proportion)

= (0.216 m³) × (1440 kg/m³) × (1/5)

= 62.2 kg

**Quantity of Sand Calculation**

Quantity of Sand

= Volume of Sand × (Proportion of Sand / Total Sum of Proportion)

= 0.216 m³ × (4/5)

= 0.173 m³

= 6.1 cft

#### 4. Requirements For 18 mm Mortar Layer

#### Area of plastering = 100 Sqf

Mortar Ratio = 1:4

Thickness of mortar layer = 18 mm

Wastage factor and shrinkage factor = 1.54

Wet Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area

**Volume of Plastering Area**

= Area of Plastering × Thickness of Mortar Layer

= 100 Sqf × 15 mm

= 9.3 m² × 0.018 m

= 0.167 m³

**Dry Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Dry volume of plastering material

= Volume of Plastering × Factor of Wastage and Shrinkage

= 0.167 m³ × 1.54

= 0.257 m³

**Quantity of Cement Calculation**

Quantity of Cement

= Volume of Cement × Density of Cement × (Proportion of Cement / Total Sum of Proportion)

= (0.257 m³) × (1440 kg/m³) × (1/5)

= 74 kg

**Quantity of Sand Calculation**

Quantity of Sand

= Volume of Sand × (Proportion of Sand / Total Sum of Proportion)

= 0.257 m³ × (4/5)

= 0.206 m³

= 7.3 cft

## Calculation For 1:5 Mortar Ratio

We know that 1:5 mortar ratio means 1 part of cement and 5 parts of sand. In this calculation, we are considering 10 meter square plastering area.

#### 1. Requirements For 10 mm Mortar Layer

- Area of plastering = 100 Sqf
- Mortar Ratio = 1:5
- Thickness of mortar layer = 10 mm
- Wastage factor and shrinkage factor = 1.54

**Wet Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Volume of Plastering Area

= Area of Plastering × Thickness of Mortar Layer

= 100 Sqf × 10 mm

= 9.3 m² × 0.010 m

= 0.093 m³

**Dry Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Dry volume of plastering material

= Volume of Plastering × Factor of Wastage and Shrinkage

= 0.093 m³ × 1.54

= 0.143 m³

**Quantity of Cement Calculation**

Quantity of Cement

= Volume of Cement × Density of Cement × (Proportion of Cement / Total Sum of Proportion)

= (0.143 m³) × (1440 kg/m³) × (1/6)

= 34.3 kg

**Quantity of Sand Calculation**

Quantity of Sand

= Volume of Sand × (Proportion of Sand / Total Sum of Proportion)

= 0.143 m³ × (5/6)

= 0.119 m³

= 4.2 cft

#### 2. Requirements For 12 mm Mortar Layer

- Area of plastering = 100 Sqf
- Mortar Ratio = 1:5
- Thickness of mortar layer = 12 mm
- Wastage factor and shrinkage factor = 1.54

**Wet Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Volume of Plastering Area

= Area of Plastering × Thickness of Mortar Layer

= 100 Sqf × 12 mm

= 9.3 m² × 0.012 m

= 0.112 m³

**Dry Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Dry volume of plastering material

= Volume of Plastering × Factor of Wastage and Shrinkage

= 0.112 m³ × 1.54

= 0.172 m³

**Quantity of Cement Calculation**

Quantity of Cement

= Volume of Cement × Density of Cement × (Proportion of Cement / Total Sum of Proportion)

= (0.172 m³) × (1440 kg/m³) × (1/6)

= 41.3 kg

**Quantity of Sand Calculation**

Quantity of Sand

= Volume of Sand × (Proportion of Sand / Total Sum of Proportion)

= 0.172 m³ × (5/6)

= 0.143 m³

= 5 cft

#### 3. Requirements For 15 mm Mortar Layer

- Area of plastering = 100 Sqf
- Mortar Ratio = 1:5
- Thickness of mortar layer = 15 mm
- Wastage factor and shrinkage factor = 1.54

**Wet Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Volume of Plastering Area

= Area of Plastering × Thickness of Mortar Layer

= 100 Sqf × 15 mm

= 9.3 m² × 0.015 m

= 0.140 m³

**Dry Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Dry volume of plastering material

= Volume of Plastering × Factor of Wastage and Shrinkage

= 0.140 m³ × 1.54

= 0.216 m³

**Quantity of Cement Calculation**

Quantity of Cement

= Volume of Cement × Density of Cement × (Proportion of Cement / Total Sum of Proportion)

= (0.216 m³) × (1440 kg/m³) × (1/6)

= 51.8 kg

**Quantity of Sand Calculation**

Quantity of Sand

= Volume of Sand × (Proportion of Sand / Total Sum of Proportion)

= 0.216 m³ × (5/6)

= 0.180 m³

= 6.4 cft

#### 4. Requirements For 18 mm Mortar Layer

- Area of plastering = 100 Sqf
- Mortar Ratio = 1:5
- Thickness of mortar layer = 18 mm
- Wastage factor and shrinkage factor = 1.54

**Wet Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Volume of Plastering Area

= Area of Plastering × Thickness of Mortar Layer

= 100 Sqf × 15 mm

= 9.3 m² × 0.018 m

= 0.167 m³

**Dry Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Dry volume of plastering material

= Volume of Plastering × Factor of Wastage and Shrinkage

= 0.167 m³ × 1.54

= 0.257 m³

**Quantity of Cement Calculation**

Quantity of Cement

= Volume of Cement × Density of Cement × (Proportion of Cement / Total Sum of Proportion)

= (0.257 m³) × (1440 kg/m³) × (1/6)

= 61.7 kg

**Quantity of Sand Calculation**

Quantity of Sand

= Volume of Sand × (Proportion of Sand / Total Sum of Proportion)

= 0.257 m³ × (5/6)

= 0.214 m³

= 7.6 cft

## Calculation For 1:6 Mortar Ratio

#### We know that 1:5 mortar ratio means 1 part of cement and 5 parts of sand. In this calculation, we are considering 10 meter square plastering area.

We know that 1:5 mortar ratio means 1 part of cement and 5 parts of sand. In this calculation, we are considering 10 meter square plastering area.

#### 1. Requirements For 10 mm Mortar Layer

- Area of plastering = 100 Sqf
- Mortar Ratio = 1:6
- Thickness of mortar layer = 10 mm
- Wastage factor and shrinkage factor = 1.54

**Wet Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Volume of Plastering Area

= Area of Plastering × Thickness of Mortar Layer

= 100 Sqf × 10 mm

= 9.3 m² × 0.010 m

= 0.093 m³

**Dry Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Dry volume of plastering material

= Volume of Plastering × Factor of Wastage and Shrinkage

= 0.093 m³ × 1.54

= 0.143 m³

**Quantity of Cement Calculation**

Quantity of Cement

= Volume of Cement × Density of Cement × (Proportion of Cement / Total Sum of Proportion)

= (0.143 m³) × (1440 kg/m³) × (1/7)

= 29.4 kg

**Quantity of Sand Calculation**

Quantity of Sand

= Volume of Sand × (Proportion of Sand / Total Sum of Proportion)

= 0.143 m³ × (6/7)

= 0.123 m³

= 4.3 cft

#### 2. Requirements For 12 mm Mortar LayerArea of plastering = 100 Sqf

- Mortar Ratio = 1:6
- Thickness of mortar layer = 12 mm
- Wastage factor and shrinkage factor = 1.54

**Wet Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Volume of Plastering Area

= Area of Plastering × Thickness of Mortar Layer

= 100 Sqf × 12 mm

= 9.3 m² × 0.012 m

= 0.112 m³

Dry volume of plastering material

= Volume of Plastering × Factor of Wastage and Shrinkage

= 0.112 m³ × 1.54

= 0.172 m³

Quantity of Cement

= Volume of Cement × Density of Cement × (Proportion of Cement / Total Sum of Proportion)

= (0.172 m³) × (1440 kg/m³) × (1/7)

= 35.4 kg

Quantity of Sand

= Volume of Sand × (Proportion of Sand / Total Sum of Proportion)

= 0.172 m³ × (6/7)

= 0.147 m³

= 5.2 cft

= Area of Plastering × Thickness of Mortar Layer

= 100 Sqf × 12 mm

= 9.3 m² × 0.012 m

= 0.112 m³

**Dry Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**Dry volume of plastering material

= Volume of Plastering × Factor of Wastage and Shrinkage

= 0.112 m³ × 1.54

= 0.172 m³

**Quantity of Cement Calculation**Quantity of Cement

= Volume of Cement × Density of Cement × (Proportion of Cement / Total Sum of Proportion)

= (0.172 m³) × (1440 kg/m³) × (1/7)

= 35.4 kg

**Quantity of Sand Calculation**Quantity of Sand

= Volume of Sand × (Proportion of Sand / Total Sum of Proportion)

= 0.172 m³ × (6/7)

= 0.147 m³

= 5.2 cft

#### 3. Requirements For 15 mm Mortar Layer

- Area of plastering = 100 Sqf
- Mortar Ratio = 1:6
- Thickness of mortar layer =
**15 mm** - Wastage factor and shrinkage factor = 1.54

**Wet Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**Volume of Plastering Area= Area of Plastering × Thickness of Mortar Layer= 100 Sqf × 15 mm= 9.3 m² × 0.015 m= 0.140 m³

**Dry ****Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**Dry volume of plastering material= Volume of Plastering × Factor of Wastage and Shrinkage= 0.140 m³ × 1.54= 0.216 m³

**Quantity of Cement Calculation**Quantity of Cement= Volume of Cement × Density of Cement × (Proportion of Cement / Total Sum of Proportion)= (0.216 m³) × (1440 kg/m³) × (1/7)= 44.4 kg

**Quantity of Sand Calculation**Quantity of Sand= Volume of Sand × (Proportion of Sand / Total Sum of Proportion)= 0.216 m³ × (6/7)= 0.185 m³= 6.5 cft

- Area of plastering = 100 Sqf
- Mortar Ratio = 1:6
- Thickness of mortar layer =
**15 mm** - Wastage factor and shrinkage factor = 1.54

**Wet Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

**Dry**

**Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

**Quantity of Cement Calculation**

**Quantity of Sand Calculation**

Quantity of Sand

= Volume of Sand × (Proportion of Sand / Total Sum of Proportion)

= 0.216 m³ × (6/7)

= 0.185 m³

#### 4. Requirements For 18 mm Mortar Layer

- Area of plastering = 100 Sqf
- Mortar Ratio = 1:6
- Thickness of mortar layer = 18 mm
- Wastage factor and shrinkage factor = 1.54

**Wet Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Volume of Plastering Area

= Area of Plastering × Thickness of Mortar Layer

= 100 Sqf × 15 mm

= 9.3 m² × 0.018 m

= 0.167 m³

**Dry Volume of Mortar For 100 Sqf Plastering Area**

Dry volume of plastering material

= Volume of Plastering × Factor of Wastage and Shrinkage

= 0.167 m³ × 1.54

= 0.257 m³

**Quantity of Cement Calculation**

Quantity of Cement

= Volume of Cement × Density of Cement × (Proportion of Cement / Total Sum of Proportion)

= (0.257 m³) × (1440 kg/m³) × (1/7)

= 52.9 kg

**Quantity of Sand Calculation**

Quantity of Sand

= Volume of Sand × (Proportion of Sand / Total Sum of Proportion)

= 0.257 m³ × (6/7)

= 0.220 m³

= 7.8 cft